26 april 2017

EEN AANRADER

PrietJanPraat
Vroeger, Kon ik smorgens met geen mogelijk uit bed. Ik hoor, als het ware, mijn vader nog roepen onder aan de trap. “Der uit… kom als de donder uit je bed”, en dat dan een keer of vier vijf achtereen. Hoe herkenbaar is dat wanneer je ‘later’ zelf als vader onder aan de trap staat te gillen.
Nu, lig ik al vroeg te ‘woelen’. Tegenwoordig, we wonen onder de kerkklok, hoor ik die klok elk half en heel uur slaan. En zo rond de zesde slag, hoor ik ook het brommertje van de krantenbezorger. Tijd om op te staan. Een koud nat washandje om echt wakker te worden.. de krant en koffie. De dag kan beginnen.
Een poosje terug, het was zo’n mooie dag.. Ik zag de zon opkomen, Omdat het raam openstond hoorde ik de merel de dag aankondigen. De vogels kwetterden dat het een lieve lust was. Het was een drukte van belang…. Het mooie weer, de natuur, de vogels…. Ze brachten me op een idee… Het was wel vroeg, maar…. En voordat ik het wist zat ik op de fiets richting Heesch. Wat mooi. Zo vroeg in de morgen, de dauw over de velden, de zonnestralen die je bijna verblinden….. Je komt bijna niemand tegen. Behalve hier en daar een honden uitlater en een op zijn busje wachtende bouwvakker. Dat is het zo’n beetje. Even later ben ik in het prachtige Natuurgebied de Maashorst.
En daar gaat in de vroege morgen een wereld voor je open. Een aanrader, en dat meen ik. De stiltes met tussendoor de geluiden van de vogels, de ruisende bomen… De konijntjes schieten her en der over de weg, net of ze willen laten zien dat ze door mij worden gestoord. Ik kijk op mijn horloge en zie dat het nog geen half zeven is…. En nog steeds ben ik alleen. Echt genieten..

Ik stop even bij een bankje. De zon is er nu echt.. hij verdringt de dauw en maakt alles nog mooier. Ik luister naar de stilte… de kleine geluidjes die met het zachte briesje mee komen over die hele grote heivlakte. Ik zie en hoor dieren waarvan ik de naam nog niet eens weet. Een stukje verderop lopen grazende runderen met hun imposante hoorns. Schotse Hooglanders zijn het volgens mij. Pony’s en schapen moeten er ook ergens grazen, heb ik laats ergens gelezen. Wat mooi, de vroege natuur. Een echte aanrader.. waar je ook fietst.
Op de terugweg naar huis werd het drukker op de weg. Vooral schooljeugd, vrolijk kletsend, met zen drieën of vieren naast elkaar. Het mag niet, oké. Maar, zo vroeg in de morgen, och.. moet kunnen toch.