NULAND –Niet alleen bij de deelnemers begint het te kriebelen, ook bij de organisatie worden de nerveuze trekjes hier en daar zichtbaar. “Het is voor ons ook de allereerste keer en we willen wel hebben dat hetgeen we doen en bedenken, wel klopt. Voor alles wat voorbij komt geldt dus maar een ding: Check, check, dubbel check”, zegt voorzitter Maarten van der Heijden (31) van de Eerste Nulandse Kwis. “Wij zijn er klaar voor. Op 28 december zijn de deelnemers aan zet”, lacht Niels Sommers. (20)
Door Jan van Ravenstein
Op woensdag 28 december, klokslag 18.30 uur, ligt het kwisboek met 100 vragen die weer zijn verdeeld over 10 categorieën inclusief een geheime opdracht klaar in café Kerkzicht in Nuland. Het domicilie van de eerste Nulandse Kwis. Een avondje puzzelen, zwoegen en zweten voor de Nulandse ‘kwissers’. Maarten van der Heijden: “Het loopt storm met de inschrijvingen. Vooraf hadden we onderling een soort van poule’tje gemaakt betreffende het aantal deelnemers. Deze aantallen deelnemers had dus zelfs de meest positieve van ons groepje nooit verwacht”. Ze stralen het enthousiasme ook ten volle uit. Maarten en Niels vullen elkaar aan, waar nodig. Samen met nog zeven actieve Nulanders zijn ze de kartrekkers van de kwis.
Idee
“Ik liep al langer rond met het idee van een dorpskwis. Gestimuleerd door vooral de enthousiaste berichten uit omliggende plaatsen, begon het steeds meer te kriebelen. Het balletje ging tijdens het voorjaar, zo rond carnaval, aan het rollen. In een mum van tijd hadden we een aantal fanatieke mensen bij elkaar”, zegt Maarten. En wanneer je het lijstje van de kartrekkers goed bekijkt valt het op dat het een lijstje is waar een soort van kwis discipline in verborgen zit. “Dat klopt ook wel voor een groot deel. Een paar voorbeelden. Mijn tante Marion (Korsten) bijvoorbeeld, die weet alles van de heemkunde en Linda Litjens is beregoed in (web)design. Ieder heeft in ons clubje zo zijn of haar eigen specialiteit”, zegt Niels. Bij de allereerste bijeenkomt hebben ze ‘Nistelrode’ gevraagd of ze hun een avondje wilden bijpraten over de geheimen rondom het organiseren van een kwis. “Het ging ons niet zo zeer om de kwisvragen, die moesten uit onze eigen creativiteit geboren worden, waren we van mening. Het was voor een aantal wel even schrikken, hoeveel werk en tijd het organiseren van zo’n kwis wel niet zou gaan kosten”, lachen de heren.
De kwis
Een gezellig avondje samenzijn, wat ook nog eens goed is voor de saamhorigheid. Wat wil je nog meer. Als het even wil zijn op deze woensdagavond toch wel zo’n kleine duizend mensen uit Nuland bezig met de kwis”, zegt Maarten. Deze cijfers en vooral de aantallen geven het clubje van negen alleen maar meer inspiratie. Het raadselachtige rondom de kwestie hoe een kwisvraag tot stand komt geeft bij de heren het plezier al aan. Ze geven niet veel prijs, de geheimhouding loopt als een rode draad door het verhaal. Niels: “Weet je, soms is er de vraag ineens wanneer je gewoon op de fiets naar school gaat. Of gewoon tijdens het stappen”. Honderd vragen moesten er worden bedacht. Voorwaar geen eenvoudige klus. “En toch viel dat mee. We hadden een systeem bedacht. Zeven personen bedenken per maand drie vragen in hun eigen specialisatie. Dat zijn er dan -theoretisch gezien- ruim twintig per maand. Elke conceptvraag rouleert intussen via onze dropbox voor controle of aanvulling. Gebleken is dat dit systeem perfect werkt”, zeggen Maarten en Niels. Wat dan volgt is eigenlijk het aller-moeilijkst en zelfs ook nog eens heel belangrijk. De vraag moet niet te gemakkelijk, maar zeker ook niet te moeilijk, vindbaar zijn. “Daarvoor is er ook weer een team, zeg maar een soort van commissie. Commissies ja, we hebben er meerdere intussen. Eentje voor de feestavond, een sponsor commissie, eentje voor de geheime opdracht en een vragencommissie. Taken verdelen is het belangrijkste, verteld Maarten..
Plezier
Ze stralen het plezier uit. En vanuit dat enthousiasme hebben ze alles uit de kast gehaald om de deelnemers aan de kwis een zo mooi mogelijke avond te bezorgen. De 10 categorieën lopen uiteen van ‘ontdek je plekje tot breinbrekers en van trug noar vruuger tot aan de categorie man versus vrouw’. Rondom de geheime opdracht blijven, ook tijdens het gesprek, de lippen op slot. Een geheimzinnig lachje is het enig merkbare van de twee. Ook zijn er een aantal ‘sponsor’ vragen opgenomen. Want ook vandaar is er veel support ontvangen, laten de mannen weten. Na de kwisavond wacht het clubje nog een hele zware klus. Het nakijken en controleren van de antwoorden. Slechts een kleine veertien dagen tijd hebben ze daarvoor. “Dus ook hiervoor hebben we een systeem bedacht. Voor ons is het geheel ook een soort van leerproces. Vandaar dat we ook kleine enquête hebben opgenomen. Voor ons belangrijk om te weten of we op de juiste we zijn”, zegt Niels.
28 december
Het moment suprême komt steeds dichterbij. Inschrijven mag nog tot 21 december. Bijna 70 teams staan op dit moment al in de startblokken. “Een ongekend aantal”, zeggen ze nog maar eens een keer. Tijdens de uren van de kwis gaat er door Nuland een razende reporter. Deze reporter komt bij willekeurige deelnemers filmen. Het waarom? Wie het weet mag het zeggen. Weer is er bij de heren diezelfde geheimzinnigheid.
Tot slot, maar wel erg belangrijk: “Exact om 18.30 uur liggen de kwisboeken klaar bij café Kerkzicht. Vijf uur later, klokslag 23.30 uur, moet het boek weer op de stapel liggen in Kerkzicht. Tijd is echt tijd. Eén seconde later, en alles is vergeefs geweest”, besluit Maarten.
Overige info: www.nulandsekwis.nl en https://www.facebook.com/nulandsekwis/
